עלה לי רעיון כשנהגתי ברכב

אני מנסה להיזכר ולאתר בדיוק את היום שבו חשבתי על הרעיון הזה. בתחילת חודש 4/23 נהגתי ברכב שלי והסתכלתי על המדבקות שיש לרכבים מאחור. כתוב שם "איך הנהיגה שלי?" ומצורף מספר טלפון. זכור לי שבעבר ראיתי נהג שנוסע בפראות וחייגתי לכוכבית שרשומה שם ולא נראה לי שעשו עם זה משהו. בטח לא חזרו אליי לומר לי שהם העירו לאותו נהג כי את זה בוודאות הייתי זוכר. 

חשבתי לעצמי מה אם הייתי יכול אני בעצמי ללחוץ בתוך הרכב על כפתור או לתת פקודה קולית ואז לשגר מסר לנהג אחר? מסר או הערה נראה לי שעדיף הארה לנהג שכן/נהג חבר. אבל לכו תדעו עם מצב תרבות הנהיגה הבעייתית שיש בארץ ועוד עם אלימות כזו גבוהה אולי עדיף בכלל לא להעיר ולא להאיר שום דבר לאף אחד? לך תדע מה יקרה?

כשחשבתי על זה עוד קצת, עוד כמה רגעים הבנתי שאם הייתה קיימת האופצייה זה היה יכול להיות אחלה דבר שבעולם. נניח שאני נוסע אחרי רכב ואני מבחין שהאורות ברקס שלו שרופים. או נורת תאורה שרופה או חסר לו אוויר בגלגל. שמעו זה ממש יכול להציל חיים של אנשים אחרים. זה ממש יכול בבוא הזמן לחנך לתרבות נהיגה טובה יותר. אם נניח נהגים עושים עבירות תנועה. מסמסים תוך כדי נהיגה או מדברים בטלפון ללא דיבורית זה מסכן את החיים שלהם וגם חיים של אנשים אחרים. אם נניח הייתה אופציה לדווח על נהגים כאלה גרועים ומסוכנים לרשויות החוק?

אבל, העניין כאן הוא לאו דווקא אכיפה והלשנות. אני לא חושב שזה עובד. אנשים שרוצים לנהוג בצורה מסוכנת יעשו זאת בכל מקרה. גם אם הם יקבלו קנסות ודוחות הם עלולים להמשיך לנסוע בצורה שמסכנת חיים. העניין הוא שמה שיותר חזק זה הפן החברתי. 

אם מישהו סטה מהנתיב או חתך בטעות נהג אחר ואותו נהג הוא לא עבריין תנועה. אם אותו נהג הוא אדם נורמטיבי ובטח שהוא לא עשה זאת בכוונה. לפעמים יש את "היסח הדעת" שהוא דבר מסוכן בפני עצמו. אם נהג כזה היה מקבל "התראה קולית" דרך מערכת המולטימדיה או באפליקצייה או דרך התקן אחר שיש בתוך הרכב והוא מאשר את קבלת ההתראה (הוא צריך להסכים לקבל התראות קוליות) ומתוך ההתראה ישמע קול שאומר "נהג שים לב סטית מהנתיב" או "נהג לתשומת ליבך חתכת בצורה מסוכנת את הנתיב של נהג אחר". 

מה הייתם חושבים שהיה קורה? כיצד אתם הייתם מגיבים? אני חושב שסביר להניח שהייתם אומרים לעצמם "אוי סליחה, לא שמתי לב" או "סליחה, אני אשלח לנהג החבר/הנהג השכן הודעת:  "סליחה ותודה, לקחתי לתשומת ליבי". זה יכול להיות דבר גדול. יש פה פוטנציאל לתקשורת טובה ובריאה בין נהגים.

יש מצב ואפשר… אפשר להציל חיים. חיים שלנו ושל הקרובים שלנו ושל אנשים אחרים…

אמשיך בפוסט הבא ועד אז חברים, סעו בזהירות ושימו לב, תהיו טובים ו- dudlish (דונט דרייב לייק שיייט!)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *